Siemka! :D
W końcu rok szkolny się zakończył!
jeeeejjjj! :D
Wesołych wakacji i połamania kości życzę (żartuje z tymi kośćmi) ;)
Dziś może o końskich oczach?
Zawsze mnie interesowały, zresztą uszy też. Inne bodźce niż my odbierają i to mnie zawsze ciekawiło. Mam nadzieję, że Was też, bo nad tym bym się chciała dzisiaj skupić. Zapraszam do czytania :)
Nie da się zrozumieć konia i właściwie z nim postępować, jeżeli nie poznamy niezwykłych właściwości jego oczu.
Konie mają największe oczy ze wszystkich ssaków. Prawie półtora raza większe niż dorosłego człowieka. Oczy konia są umieszczone po obu stronach głowy. Co zapewnia mu niemal 360-stopniowe widzenia. Dlatego widzi on prawie wszystko z tył i z boku, ale obraz jest płaski i nieostry. Koń najwyraźniej widzi obuocznie, czyli to co znajduje się w trójkącie przed głową. Za to dokładnie za ogonem znajduje się ślepa plamka u konia. To znaczy, że nie widzi on nic. Dlatego też nigdy nie podchodzimy do konia od tyłu. Przed nosem konia martwe pole znajduje się od szerokości rozstaw oczu, do około 130 cm na ziemi.
Ruchy głową w czasie przyglądania się przedmiotom świadczy o słabym rozwinięciu się mięśni zmieniającym grubość soczewki. Zmiana położenia głowy umożliwia odbicie się obrazu od innej części siatkówki. Jako, że odległość między soczewką jest nieco większa w górnej części, niż w dolnej. Dlatego też koń, przedmioty ustawione blisko widzi lepiej jak podniesie głowę.
Dokładne badania procesów zachodzących w końskim oku m.In. reakcję na zmianę oświetlenia pomogły nam stwierdzić, że oko koni potrzebuje więcej czasu na przystosowanie wzroku do tej zmiany, niż ludzkie. Mimo to konie lepiej widzą w ciemności niż ludzie.Dzieje się tak dzięki maksymalnie rozszerzonej źrenicy i warstwie odblaskowej siatkówki.
Co ciekawe wiele badan i obserwacji koni doprowadziło do stwierdzenia, że to, co koń widzi jednym okiem, np prawym, nie zawsze dochodzi do lewej półkuli mózgu. To wytłumacza dlaczego konie akceptują niektóre ćwiczenia i rzeczy tylko na jedną stronę, a z drugą już mają problem.
Oczy konia zauważają również lepiej rzeczy które się poruszają szybko. Widzą je ostrzejsze, dlatego konie boją się przedmiotów nawet małych, ale szybko poruszających się, np myszy. Obiekty, które się wolno poruszają są trudno zauważalne dla końskiego oka.
www.equishop.com
konie.wortale.net
Iga
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz